Mire használható fel az összeg?
A közös költségből befolyó pénzösszeget a lakóközösség több célra is felhasználhatja. Ez minden társasház lakóközösségének saját hatásköre, amelyből kifolyólag változó szolgáltatáskört jelent. A legtöbb esetben azonban elmondható, hogy mind biztosítási, mind fenntartási-, valamint felújítási célok biztosan napirendre vannak tűzve a költségvetés tervezése során. Hogy miket tartalmaznak ezek?
A biztosítási költségek alatt általában minden olyan infrastrukturális szolgáltatás díját értjük, amely közös tulajdonban van. Ez magában foglalja az épület villany-, víz- és gázvezetékrendszerét, a strukturális hibából adódó beázásokat, valamint a társasházi biztosítás egyéb pontjait. A közös költség rendszeres és pontos fizetésével tehát biztosítani lehet a fedezetet például a vízvezetékek hibáinak kijavításához, vagy akár egy tetőjavításhoz a nem várt beázások keletkezésekor.
A fenntartási költséghez tartozik minden közös, nem lakáscélra használt tér rendben tartása, működtetése, az ezekkel járó rezsiköltségek, az épület előtti járdaszakasz tisztítása, valamint lift esetében ennek üzemeltetési díja egyaránt. Több esetben a szemétszállítást is a közös költség fedezi, ilyenkor általában lehetőség van szelektív hulladékgyűjtésre is a ház belterületén.
A társasházak életében fontos továbbá, hogy legyen egy tervezett költségvetés a felújítási munkálatokra, hogy az épület minőségét a lehető legtovább eredeti állapotához közel lehessen tartani. Ezek időszakosan kerülnek sorra, általában a festés, szigetelés és beruházás költségei tartoznak ide.