Kezdjük az alapokkal!
Szerencsére mára a legtöbb társasházban a hagyományos kukák mellett szelektív hulladékgyűjtő konténereket is találunk. Városonként eltérhet, hogy milyen típusú hulladékot melyik kukába kell helyezni, ezért, ha új helyre költözöl, mindig nézz utána a szabályoknak. Az üveghulladékot például gyakran nem gyűjtik szelektíven a társasházakban. Ebben az esetben az utcán vagy bizonyos bevásárlóközpontokban, üzletekben található hulladékgyűjtő szigeteken adhatod le, vagy válthatod vissza az üvegeket.
A szelektív hulladékgyűjtés igazán nem igényel nagy erőforrást! Egy kis odafigyeléssel társasházi lakóként is rengeteget tehetsz a környezetért általa. Jelölj ki egy helyet a lakásodban, például a konyhában vagy a kamrában, ahol szétválogatva tudod gyűjteni az újrahasznosítható csomagolásokat, hulladékokat. A nagyobb bútoráruházakban például kapható olyan szelektívhulladékgyűjtő-konténer, amit kifejezetten társasházakba terveztek – így nem foglal el nagy helyet.
Ha a társasház, amibe költözöl, egy kisebb településen található, akkor valószínűleg szelektívhulladékgyűjtő-zsákkal fogsz találkozni. A kertes házak esetében is ezt a megoldást alkalmazzák, hiszen az ilyen lokációk esetében gyakori, hogy a szelektívhulladékgyűjtő-szigetek messzebb találhatók az ingatlantól. A zsák is hasonlóan működik, mint bármely otthoni gyűjtő: egyszerűen csak szétválogatva gyűjtsd benne a szemetet, majd vidd el a kijelölt helyre leadni.
Hasonlóan könnyű lépés, ha nem kérsz szórólapokat, reklámújságokat. Ezt a postaládádon jelezheted: egyszerűen csak ragassz ki rá egy feliratod, amin jelzed a postás számára, hogy ne dobjon be hozzád reklámot. A legtöbb szórólapot ma már az interneten is elérheted, és rengeteg felesleges hulladékot spórolhatsz meg, ha nem kéred a papíralapú verziót.