.
Duna House Blog
Naprakész tudás ingatlanügyekben

Az adásvételi szerződés

Az adásvételi szerződés egy kölcsönösen hasznos dokumentum, amely az eladó és vevő érdekeit is figyelembe véve születik meg. Olyan pontokat rögzít, amelyeket már szóban mindkét fél átbeszélt, de fontos, hogy a formai követelményeknek is eleget tegyen a szerződés.

Ha hivatalos definíciót szeretnénk adni az adásvételi szerződésnek, az valahogy így hangzana: 

Az adásvételi szerződés olyan szerződés, amelyben az eladó kötelezi magát az adásvétel tárgyát képező, szerződésben egyértelműen meghatározott (jelen esetben ingatlan) tulajdonjogának a szerződésben meghatározott feltételek szerint a vevőre történő átruházására és a vevő birtokába bocsátására. A vevő köteles a szerződésben meghatározott vételárnak, a szerződésben szintén meghatározott, módon történő megfizetésére.

De miket is kell tartalmaznia az adásvételi szerződésnek?

Fontos, hogy a szerződés nyomán a felek egyértelműen beazonosíthatóak legyenek, így az első és legfontosabb a személyes adatok rögzítése. Ezen felül az ingatlan egyértelmű beazonosítása is szükséges, így nemcsak a pontos címet, hanem a helyrajzi számot is meg kell adni.

Rögzíteni kell a tulajdonátruházási szándékot, a teljesítés feltételeit és határidejét. A pontos vételár meghatározása felett a megfizetés módja és ütemezése is dokumentálásra kerül, illetve a birtokbaadás időpontja is belekerül.

 

Ezeket fontos tartalmaznia egy adásvételi szerződésnek!
Az adásvételi szerződés egy elengedhetetlen dokumentum az ingatlan-adásvétel folyamat során.

Most nézzük meg pontról pontra, hogyan épül fel a szerződés!

1.    A szerződő felek adataival kezdődik a dokumentum. Fontos, hogy ellenőrizzük a dokumentumok érvényességi idejét, hogy ha kell, még időben tudjunk új személyigazolványt készíttetni!

2.    Itt kerül meghatározásra a szerződéskötés tárgya: tehát az ingatlan pontos címe és helyrajzi száma rögzítésre kerül.

3.    Ebben a pontban történik meg a tulajdonjogok tisztázása és azok átszállása a vevőre.

4.    Itt kerül rögzítésre a vételár és a fizetési ütemezés, a hitelek és támogatások összege, a foglaló mértéke és feltételei, illetve a bankszámlaszám, ahova utalással a kiegyenlítés történik.

5.    Ez a pont tartalmazza a felek nyilatkozatait és kötelezettségvállalásait.

6.    Itt kerül meghatározásra a birtokbaadás ideje, ami a vételár kiegyenlítése után történik. A birtokbaadásról minden esetben jegyzőkönyv készül.

7.    Ezen pont alapján az eladó tulajdonjoga törlésre kerül, a vevő tulajdonjoga pedig bejegyzésre. Ebben a pontban kerül rögzítésre a függőben tartás. A függőben tartás lényege, hogy amíg a teljes vételár nem kerül átutalásra, addig a vevő tulajdonjoga nem kerülhet bejegyzésre.

8.    Az egyéb rendelkezések kerülnek az utolsó pontba. A szerződő felek nyilatkozatot tesznek, hogy cselekvőképes állampolgárok és az eladó szavatolja, hogy jogi körülményei tisztázottak, nem áll gyámság alatt. Itt hatalmazzák meg a szerződő felek a szerződést készítő és ellenjegyző ügyvédet. Az energetikai tanúsítvány sorszáma is ide kerül be. 

A tájékoztatás nem teljeskörű, a cikk nem minősül jogi tanácsadásnak. 

2022. 07. 29.
Megosztás

Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy az elsők között értesülj a legfrissebb ingatlanokról, izgalmas ajánlatokról és piaci hírekről!

Olvass tovább hasonló témákban

Blog
Vásárlás
Társasházba költöznél? Számolj a közös költséggel!
Tudd meg, mi az a közös költség, mit tartalmaz, és mekkora összeggel számolhatsz!
2023. 11. 17.
Olvass tovább
Blog
Vlog
Vásárlás
Eladó lakásokat nézel? Ezekre figyelj!
Vlogunk összefoglalja a leghasznosabb szempontokat az ingatlan kiválasztásához, valamint az ingatlanvásárláshoz.
2021. 11. 02.
Olvass tovább
Blog
Vásárlás
Passzívház - a jövő energiatakarékos megoldása
Te is az energiatakarékos és környezettudatos lakhatási megoldások kedvelői és keresői közé tartozol? Ideje, hogy megismerd a passzív házakban rejlő lehetőségeket!
2023. 02. 03.
Olvass tovább
Blog
Eladás
Ingatlanfotózási kisokos: add el lakásod profi módon!
Egyedül szeretnél belefogni otthonod értékesítésébe? Ha nem tudod, hogy hogyan készíthetnél jó képeket a hirdetéshez, akkor az alábbi blogbejegyzésünk épp neked szól!
2023. 02. 16.
Olvass tovább
Blog
Vásárlás
Fürdőkád vagy zuhanykabin? 5 szempont, amit vegyél figyelembe!
Fürdőszoba-felújítást tervezel vagy épülő házad fürdőszobáját álmodod meg éppen? Nem tudod, hogy kádat vagy zuhanykabint válassz inkább? Blogbejegyzésünkben összefoglaltuk az 5 legfontosabb szempontot, amit érdemes mérlegelned, mielőtt meghozod a végső döntést!
2023. 02. 24.
Olvass tovább
Blog
Lakberendezés
Vásárlás
Szerethető zugok otthonunkban
Az új lakásban nincs ablakfülke, vagy az albérletben nincs meg a kedvenc kávézós sarkod? Természetesen saját magad is létrehozhatod ezeket a tereket. Mutatjuk, hogyan!
2023. 03. 03.
Olvass tovább
Blog
Vásárlás
Így okosítsd fel otthonodat!
Vajon mit tehetsz abban az esetben, ha nem tervezel költözni még is szeretnéd modernizálni otthonod a technológia segítségével? Blogcikkünkből kiderül!
2023. 03. 31.
Olvass tovább
Blog
Vásárlás
Albérlet keresés – ezekre figyelj oda!
Egyre nehezebb az igényeinknek megfelelő albérleti ajánlatokat megkeresni, úgy, hogy ne fecséreljük el időnket azokra a lakásokra, amik elsőre ugyan jól hangzanak, de kiderül, hogy mégsem megfelelőek számunkra. Mutatunk pár trükköt, mire érdemes figyelned!
2023. 05. 11.
Olvass tovább
Blog
Eladás
Eladnád az otthonod? Mutatjuk, hogy mire figyelj!
Az intenzíven változó ingatlanpiac híreit olvasva nehéz lehet meghatározni, hogy mi a jó döntés, a piacra lépés során, ezért összegyűjtöttük, hogy mire érdemes figyelni, ha 2023-ban értékesítenéd az otthonod!
2023. 05. 19.
Olvass tovább