A végső fázis
Használatbavételi engedély
Építési hatóság által hozott határozat, mely azt tanúsítja, hogy a felépített építmény megfelel a helyi építési előírásoknak. Jelzáloghitel igénylése esetén az ingatlan fedezetként történő befogadásához a bank minden esetben ragaszkodik a jogerős, végleges használatbavételi engedély meglétéhez.
Műszaki átadás-átvétel
Eljárás célja annak ellenőrzése, hogy az építtető és a fővállalkozó kivitelező közötti kivitelezési szerződés tárgya szerinti építési tevékenység vagy a technológiai szerelés a szerződésben és jogszabályban előírtak alapján, a kivitelezési dokumentációban meghatározottak szerint maradéktalanul megvalósult-e, és a teljesítés megfelel-e az előírt műszaki és a szerződésben vállalt egyéb követelményeknek és jellemzőknek.
Kulcsrakész állapot
Itt már megvalósult a festés, burkolás és gépészeti szerelvényezés, területrendezés. A kulcsrakész állapot csak a konyhabútort, beépített szekrényt, csillárokat, redőnyöket, függönyöket nem tartalmazza.
Jótállás, garancia
A jótállási időszakon belül a jótállásra kötelezett vállalkozó a bejelentett jótállási igény alapján tizenöt napon belül köteles a hibát megvizsgálni és a jogosult igényéről nyilatkozni. Abban az esetben, ha a hiba az épület helytelen használatából ered, akkor ezt a kivitelezőnek kell hitelt érdemlően – például szakértői véleménnyel alátámasztva – igazolnia. Új lakások és lakóépületek esetén a 181/2003. (XI. 5.) Kormányrendelet (a lakásépítéssel kapcsolatos kötelező jótállásról) az épületrész hibájától függően 3, 5 vagy 10 év is lehet.
Szavatosság
A jótállási időtartamot követően az átadás-átvételi eljárás befejezésének időpontjától számított öt, illetve tíz éves időszakra (a kötelező alkalmassági időre) a szavatosság szabályait kell alkalmazni. Ebben az időszakban a kijavítás, illetve csere szintén igényelhető a kijavításra kötelezett vállalkozótól, azonban a hiba oka bizonyításának kötelezettsége az épület tulajdonosát terheli. A szavatossági igény a kötelező alkalmassági időn belül érvényesíthető.