Nyári tervezés társasházban – Energiahatékonysági, felújítási és finanszírozási lehetőségek
Július elejével hosszú várakozás után elindult az új Otthonfelújítási Program, amely ugyan elsősorban a családi házban élők lakásfelújítását és energiahatékonyságának növelését kívánja megoldani, azonban a korábbi években publikált statisztikák szerint, a magyar lakosság közel 37%-a nem ilyen családi házban, hanem társasházi lakásokban él Magyarországon. Most az ő korszerűsítési lehetőségeiknek igyekeztek utánajárni a Credipass szakértői.
A Duna House közreműködésével, 2024 első hét hónapjában zárult ingatlantranzakciók adatai alapján országosan, az új tulajdonoshoz került ingatlanok több mint fele – pontosan 53%-a – társasházban található téglaépítésű vagy panellakás volt. Épp ezért ezen családok számára aktuális a kérdés most, hogy vége a társasházi közgyűlések időszakának: végre van némi idő a következő év megtervezésére, és a nyári melegben felvetődhet az energetikai korszerűsítés lehetősége, esetleg egy nyílászárócsere, vagy éppen egy teljes homlokzatfelújítás, szigetelési munkák elvégzése. Hiszen a meglévő lakókörnyezet szépítése, a közös terek, helyiségek karbantartása mindig fontos szempont. De milyen finanszírozási lehetőségek adódhatnak erre és milyen szempontokat kell figyelembe venni a lakóknak a közös döntésnél?
Ami biztos: „egyedül nem megy”, így tartja a mondás is. A társasházakra különösen igaz ez, hiszen szinte mindegy, hogy 4, 6 vagy 100 lakásos társasházban élünk, hacsak nem a miénk a teljes épület, akkor szükségünk lesz egy közgyűlési határozatra, ahol a lakók közös döntése után kezdődhet meg a felújítás. Valamint az esetlegesen hozzá kapcsolódó hitel, vagy egy jövőbeni felújításhoz szükséges megtakarítási számla, esetleg egy új társasházi számla nyitása, vagy a társasházi biztosítások felülvizsgálata.