.
Friss hírek és elemzések az ingatlanpiacról
2026. 05. 11.
Megosztás

Fordulat a nagyobb értékű ingatlanok piacán: eladnak a régi befektetők, érkeznek a fiatal vállalkozók

Érdekes piaci mintázatot mutat a 2026. január és április közötti, 200 millió forint feletti ingatlanügyletek elemzése: a magyar prémiumszegmens vevői köre fiatalodik és vállalkozói irányba mozdul el. Eközben az eladói oldalon a korábbi évek lakásbefektetői egyre nagyobb arányban válnak meg ingatlanjaiktól.

A Duna House adatai alapján a 200 millió forint feletti ingatlanokat vásárlók 52%-a vállalkozói státuszú. Ez a tavalyi azonos időszakban mért 41 százalékhoz képest 13 százalékpontos emelkedés. Eközben a céges felső- és középvezetők részaránya 24 százalékról 12 százalékra, felére esett vissza.

A drágább ingatlanokat vásárlók életkori eloszlása is változott. A vevők 58 százaléka a 30 és 50 év közötti aktív életszakaszban van, a 40 év alatti vásárlók aránya pedig megközelíti az egyharmadot. Egy évvel korábban a vevők többsége az 50 év feletti korosztályból került ki - a fordulat tehát nemcsak státuszbeli, hanem korosztályi is.

A korábbi évek befektetői most szállnak ki

A 200 millió forint feletti ingatlanok eladóinak közel egyharmada (31 százalék) a befektetését értékesítette 2026 első négy hónapjában, és arányuk jelentősen meghaladja a tavalyi 24 százalékos szintet.

„Sok lakásbefektető döntött úgy, hogy eladja ingatlanját.
Korábban a gyenge forint és a bizonytalan megtakarítási lehetőségek miatt sokan vásároltak lakást befektetésként, azóta viszont a bérleti hozam csökkent, az ingatlanárak meredeken emelkedtek. Emiatt sok befektető most realizálhatja a nyereségét” – mondta Szabó Alexandra, a Duna House PRIME ingatlan specialistája.
Mutass többet
A korábbi évek lakásbefektetői egyre nagyobb arányban válnak meg ingatlanjaiktól
A korábbi évek lakásbefektetői egyre nagyobb arányban válnak meg ingatlanjaiktól

Ez a trend a felsőbb ársávban is tetten érhető. A 2026 első négy hónapjának a nagyobb értékű, 350 millió forint feletti tranzakcióinak többségében befektetését értékesítő tulajdonos állt az eladói oldalon, és a vevők is jellemzően vállalkozók voltak.

A vállalkozói vevők motivációi szempontjából vegyes a kép. Közülük a legtöbben nagyobba költözés miatt vásároltak, ám csaknem ugyanennyien tisztán befektetési céllal léptek a piacra. A vállalkozói réteg tehát egyszerre tekint az ingatlanra otthonként és vagyonelemként - ez eltér a céges vezetők korábbi viselkedésétől, akiknél még inkább csak a saját lakhatási cél dominált.

A vállalkozó vevő nagyobb alkuval vásárol

A vállalkozói vevők nemcsak nagyobb arányban jelennek meg a prémium szegmensben, hanem más tárgyalási technikát is használnak. A 200 millió forint feletti ingatlanok vállalkozó vevői közel 6%-os engedményt értek el a kínálati árhoz képest, miközben a más státuszú vevőknél ez az arány 4 százalék alatt volt. A különbség amiatt is érdekes, mert a vállalkozók átlagosan magasabb értékű ingatlanokat vásárolnak.

„A prémium szegmensben a klasszikus felsővezetői vevők mellett egyre több a fiatalabb vállalkozó, akik gyorsabban döntenek, nagyobb értékű ingatlanokat keresnek, és határozottabban tárgyalnak az árakról is. Ez a vevői réteg a következő időszakban is meghatározó szereplője lehet a felső kategóriás lakáspiacnak” mondta Szabó Alexandra.

Megosztás

Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy az elsők között értesülj a legfrissebb ingatlanokról, izgalmas ajánlatokról és piaci hírekről!

Olvass tovább híreink között

Zöld hitel: Feltételek, kedvezmények, tudnivalók
Hír
Zöld hitel: Feltételek, kedvezmények, tudnivalók
A november 1-től életbe lépő energetikai tanúsítvány szabálymódosítás kapcsán a Credipass szakértői körüljárták a zöld hitel témakörét.
2023. 11. 07.
Olvass tovább
CSOK 2023: Tippek, ha csak idén igényelhetsz
Hír
CSOK 2023: Tippek, ha csak idén igényelhetsz
A határidő szűkössége miatt különösen fontos a sikeres és zökkenőmentes ügymenet: itt vannak a kifejezetten ingatlanhoz kapcsolódó, rejtett buktatók.
2023. 10. 30.
Olvass tovább
200 évnyi történelem a fővárosi ingatlanpiacon
Hír
200 évnyi történelem a fővárosi ingatlanpiacon
Budapest 150. jubileuma apropóján a Duna House szakértői összegyűjtötték az év legkülönlegesebb és legkorosabb épületeiben zárt ingatlanpiaci tranzakciókat.
2023. 11. 22.
Olvass tovább
Stresszmentes évkezdés: itt az új CSOK Plusz jogszabály, jelentős könnyítést kapnak a már babát váró családok is
Hír
Stresszmentes évkezdés: itt az új CSOK Plusz jogszabály, jelentős könnyítést kapnak a már babát váró családok is
Megjelent a jövő év januárjától esedékes CSOK Plusz családtámogatási rendelet végleges formában, lássuk a részleteket!
2023. 12. 01.
Olvass tovább
Az ingatlan- és hitelpiac is erősen hajrázott novemberben
Hír
Az ingatlan- és hitelpiac is erősen hajrázott novemberben
A Duna House Cégcsoport becslése szerint 2023 novemberében, országosan 8 800 lakóingatlan cserélt tulajdonost, valamint 55 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
2023. 12. 02.
Olvass tovább
Az átlagosnál erősebb decemberrel zárhat az ingatlanpiac
Hír
Az átlagosnál erősebb decemberrel zárhat az ingatlanpiac
Nem csak az üzletekben, az ingatlanpiacon, a pénzintézetekben és a hivatalokban is dömpingre számítanak a Duna House és a Credipass szakértői idén decemberben.
2023. 11. 29.
Olvass tovább
Előnyök és új információk a CSOK Plusz kapcsán – mutatjuk mire kell figyelni
Hír
Előnyök és új információk a CSOK Plusz kapcsán – mutatjuk mire kell figyelni
Egy friss rendelettervezet árult el újabb részleteket a jövő év januárjától induló CSOK Plusz kapcsán.
2023. 11. 27.
Olvass tovább
Az alacsonyabb minőség lenne a megfizethetőség ára az otthonteremtésben?!
Hír
Az alacsonyabb minőség lenne a megfizethetőség ára az otthonteremtésben?!
Az otthonteremtés nehézségei miatt a megfizethetőség érdekében egyre inkább kompromisszumot kötnek az ingatlanvásárlók a minőség terén, az érdeklődés eltolódott ugyanis a jó és a lakható kategória felé a Duna House adatai szerint.
2023. 11. 20.
Olvass tovább
Babaváró last minute, avagy 30 év felettieknek érdemes lehet még idén belevágni
Hír
Babaváró last minute, avagy 30 év felettieknek érdemes lehet még idén belevágni
A visszaszámlálás elkezdődött, már csak egy hónap áll rendelkezésre azok számára, akik a jelenlegi feltételek szerint szeretnék igénybe venni a Babaváró támogatást, ezért a Credipass szakértői összeszedték, hogy kiknek érdemes élni a lehetőséggel és hogy mire kell figyelni az igénylés során.
2023. 11. 17.
Olvass tovább