.
Duna House Blog
Naprakész tudás ingatlanügyekben

Lakásvásárlás? Ezekkel a költségekkel számolj a vételár mellett!

Ha az otthonkeresők közé tartozol, bizonyára te is megfordultál már számos ingatlanhirdető felületen, ahol felmérheted a lakáspiac jelenlegi helyzetét, valamint az árak alakulását. Fontos tudnod azonban, hogy a hirdetésekben feltüntetett összegek általában a vételárat jelentik, és nem foglalják magukban az egyéb vevő és eladói oldalról kötelező jelleggel fizetendő pénzösszegeket. Ha eddig még nem számoltál ezekkel, akkor sem kell aggódnod! Legfrissebb blogcikkünkben megmutatjuk azokat a vételáron felüli költségeket, amelyekkel mindenképpen érdemes még számolnod az adásvétel során. 

Milyen költségekre számíts vevőként?

A vevő számára a vételár mellett a legjelentősebb költséget a vagyonszerzési illeték összege jelentheti, ami akár több millió forintra is rúghat. A hatályban lévő törvény alapján ugyanis az illeték mértéke a vásárolt ingatlan árának 4%-a, amit a vevő köteles megfizetni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak. Vannak azonban kivételes esetek, amikor ez az összeg arányaiban csökkentett terhet jelent az ügyfélnek. Ilyen például a cserepótló vétel, vagy az állami otthonteremtési támogatások igénybevétele, mint a Falusi CSOK, vagy a CSOK Plusz.

A vevőnek jelent plusz költséget az ügyvédi munkadíj, amit ugyancsak az ingatlan vételára határoz meg. Az esetek többségében az ügyvédi munkadíj mértéke változó, de általában a vételár 1-2%-át szokták felszámolni. 

Mi a helyzet az eladókkal?

A vevő mellett azonban az eladónak is jelentkeznek költségei az ingatlanértékesítés során. Ahhoz, hogy az adásvételt meg lehessen kötni, 2012 óta kötelező a lakásra vonatkozó energetikai tanúsítvány elkészítése, amely az eladó felelősségi körébe tartozik. Ennek árát több tényező is befolyásolhatja, mint például az ingatlan jellege, mérete, lokációja, és hogy rendelkezik-e megújuló energiaforrásokkal. Mindezek függvényében változó díjakkal kell számolni. Természetesen az eladót terheli az értékesítési jutalék, ha az eladás során közvetítői segítséget vett igénybe. A jellemzően 3-5% százalékos jutalék az ingatlanárak miatt ugyan több millió forintos költséget is jelenthet, azonban a legtöbb esetben bőven megtérül a legoptimálisabb eladási ár meghatározása és a többi költség (hirdetési, fotózási költségek, videó készítés, sőt sok esetben az energetikai tanúsítvány) közvetítői átvállalása miatt, a megspórolt időről és idegeskedésről nem is beszélve.

Az értékesített ingatlan után adófizetési kötelezettség is terhelheti az eladót. Ha az adott ingatlant a vásárlástól számított 5 éven belül értékesíti tulajdonosa, ráadásul drágábban adja el, mint amennyiért vette, akkor az eladásból származó bevétel után adót kell befizetnie a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak. 

Ezekkel a vételáron felüli költségekkel számolj ingatlanvásárlás esetén
Az egyik legnagyobb kiadást a vételár mellett a vagyonszerzési illeték költsége jelenti.

Lakásvásárlás hitellel

Az elmúlt évek ingatlanpiacán fokozatosan nő a hitellel vásárlók aránya, így érdemes megnézni, nekik kell-e további költségekkel számolni. A hitelfolyamat elbírálásához az első lépés az ingatlan értékének felmérése értékbecslő segítségével, valamint az adásvételi szerződés közjegyzői hitelesítése, amelyek mind többletköltséget jelentenek. Ezután, a hitelszerződés alapján, a földhivatalban egy bizonyos szolgáltatási díjért cserébe a bank bejegyezteti magát, ami széljegyként megjelenik az ingatlan tulajdoni lapján. A bankok emellett hitelfelvételnél kötelezik az ügyfelet lakásbiztosítás kötésére – függetlenül attól, hogy lakáscélú vagy szabadfelhasználású kölcsönt vesznek-e fel. Általában később és csekélyebb összegként jelentkezhetnek az egyéb adminisztrációs költségek, mint például a szerződésmódosítási, fedezetminősítési vagy folyósítási díjak, de ezeket is érdemes mérlegelni az ajánlatok kiválasztásánál.

Jó hír azonban, hogy a fenti költségek jelentős részét szinte nullára tudják faragni a hiteles vásárlók, amennyiben pénzügyi szakértő segítségével kiválasztják a legjobb banki ajánlatot, ahol ezeket a költségeket átvállalja a pénzintézet vagy a közvetítő cég.

2024. 02. 02.
Megosztás

Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy az elsők között értesülj a legfrissebb ingatlanokról, izgalmas ajánlatokról és piaci hírekről!

Olvass tovább hasonló témákban

Blog
Pénzügyek
Így spórolj álmaid lakására az új évben!
Az egészen apró spórolási trükköktől a nagyobb léptékű teendőkig itt minden olyan szokást megtalálsz, amik segítenek az ingatlanvásárlásban.
2023. 01. 06.
Olvass tovább
Blog
Pénzügyek
Három ok, amiért érdemes pénzügyi szakértő segítségét kérned!
Ha lakásvásárláson gondolkodsz, érdemes pénzügyi szakértő segítségét kérned már az ingatlan keresést megelőzően, hogy pontos képet kapj pénzügyi helyzetedről és tudd milyen lakásokat nézegethetsz.
2023. 03. 10.
Olvass tovább
Blog
Pénzügyek
Lakásvásárlásra készülsz? - Válaszd az lakástakarékpénztárt!
Ha belátható időn belül lakásvásárlást vagy felújítást tervezel és a havi büdzsédbe belefér egy minimum 10 ezer forintos megtakarítás, akkor az újraindított, akár 30%-os prémiumot vagy bónuszt garantáló lakástakarékot neked találták ki.
2023. 03. 17.
Olvass tovább
Blog
Pénzügyek
Lakáshitel-törlesztés egészségpénztári befizetésből? Lehetséges!
Lakáshitel törlesztésére is alkalmas lehet az egészségpénztári befizetés után igénybe vett kedvezmény.
2023. 03. 24.
Olvass tovább
Blog
Pénzügyek
Minden, amit a rezsinövekedésről tudnod kell!
A kedvezményes tarifa egy meghatározott mennyiségig érvényes, felette pedig a piaci energiaárat fizetik a fogyasztók. Új blogcikkünkben összegeztük, hogy milyen hatással lesz ez a változás az ingatlanpiacra
2022. 08. 05.
Olvass tovább
Blog
Pénzügyek
Ezekkel a költségekkel számolj, ha eladod az ingatlanod
Van pár költség, amellyel ingatlan eladás során számolnod kell. Ezeket gyűjtöttük most össze, hogy ne érjen váratlan meglepetés.
2022. 03. 02.
Olvass tovább
Blog
Vásárlás
Pénzügyek
Minden, amit a rezsiről tudni érdemes költözés előtt.
Spórolj okosan! Blogcikkünkben összegezzük, hogy mik a legfontosabb tudnivalók a rezsiről, hogy elkerülhesd a bosszantóan magas költségeket!
2021. 11. 03.
Olvass tovább
Blog
Pénzügyek
Hitelfelvétel lépésről lépésre - Ennyi idővel kalkulálj!
Hitelfelvétel gyorsan és egyszerűen? Ismerd meg a teljes folyamatot és tudd meg mire kell odafigyelned, ha hitellel kapcsolatos banki ügyintézésbe kezdesz.
2021. 09. 06.
Olvass tovább
Blog
Pénzügyek
Illeték — ezt se hagyd ki a költségek tervezésekor
Lakásvásárláskor ne csak a vételár összegével kalkulálj, hanem a vagyonszerzési illeték mértékéről se feledkezz meg!
2021. 10. 19.
Olvass tovább