Nyaralót hitelből? Még ez is lehetséges
Legyen szó akár állandó lakhatásról, akár hétvégi házról, a vidéki, természetközeli ingatlanok egyre népszerűbbé váltak az utóbbi években. A Credipass pénzügyi szakértői most annak jártak utána, hogy mit kell tudni ezekről a besorolású ingatlanokról, és milyen finanszírozási lehetőségek állnak rendelkezésre azok számára, akik abban gondolkodnak, hogy az idei nyarat – esetleg a home office-t - már az új, vidéki ingatlanban töltenék.
Időszakos tartózkodásra alkalmas nyaralót, hétvégi házat a vevők a legtöbb esetben második ingatlanként vásárolnak, a gyakorlati tapasztalatok alapján az ilyen ügyleteket zömmel saját erőből, hitel igénylése nélkül teljesítik az ügyfelek. A pandémia következtében ugyanakkor felértékelődött a természetközeli ingatlanok szerepe, a belterületi otthonok áremelkedése és a nehéz gazdasági helyzet, valamint a magas kamatszint ugyanakkor olyannyira formálta a keresletet, hogy az elmúlt években egyre többen választottak téliesített nyaralókat, zártkerti ingatlanokat állandó lakhatás céljából is. Ráadásul ugyanúgy, ahogy a belterületi otthonok esetében, pénztárcafüggő, hogy egy ilyen ingatlan finanszírozásához szükséges-e kiegészítésként hitelfelvétel vagy sem.
Az időszakos tartózkodásra alkalmas hétvégi házakat keresők számára az idei szezonban is érdemes felkészülni arra, hogy a nyaralópiac túlárazottsága miatt még egy 30 millió forintos megtakarítás sem feltétlenül elegendő például egy balatoni nyaraló megvásárlásához. Ha az ügyfél nem rendelkezik kellő mennyiségű tőkével, de a lokáció tekintetében sem szeretne kompromisszumot kötni és olcsóbb nyaralóövezetben, például a Velencei-tó vagy a Tisza-tó partján található ingatlanok közül választani, akkor sem kell lemondania álmai hétvégi házáról. Kevesen tudják ugyanis, hogy hétvégi ház vásárlására többféle banki megoldás is rendelkezésre áll, attól függően, hogy hol található az ingatlan, milyen besorolása van a földhivatali nyilvántartásban, illetve mekkora összegre van szükség a megvásárlásához.