A Credipass ügyfeleinél gyakran felmerülő kérdés az is, hogy mi a helyzet a felsőoktatásban tanuló vagy már végzős hallgatók esetén. A Babaváró kölcsönt illetően, a felsőoktatási intézményben végzett hallgatóknál a hallgatói jogviszony megszűnése után 6 hónap szünet is lehet a tb jogviszonyban, mielőtt munkába áll az illető, így részükre kiállítható a tb igazolás. Azonban ez a CSOK Plusznál eltérően működik, ebben az esetben a hallgatókra a maximum 30 napos tb jogviszony megszakítás alkalmazható a jelenlegi szabályozás szerint. Azt is fontos tudni, hogy alapjáraton a szabályozásban az szerepel, hogy a tanulói vagy hallgatói jogviszony megszűnését követő 45 napban még alapellátásra lesz jogosult a fiatal, azonban ez nem azonos a tb jogviszonnyal! Ez az időszak az egészségügyi ellátásra való jogosultságot jelenti, vagyis egyenértékű azzal, mint amikor valaki befizeti maga után a havi 11 300 Ft egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ez azonban nem keletkeztet tb jogviszonyt, erre tehát érdemes odafigyelni a szakértők szerint. Összefoglalva: aki CSOK Pluszt szeretne igényelni, de megszűnik a hallgatói jogviszonya, annak 30 nap áll a rendelkezésére munkát találni, vagy pl. vállalkozást indítani, míg a Babaváró igénylők esetében erre 6 hónapja van a leendő igénylőknek.
A szakértők szerint azzal is érdemes tisztában lenni, hogy tb jogviszony keletkezhet részmunkaidőben történő foglalkoztatás esetén is, így akár heti 1, 4, vagy 6 órás munkaviszonynál is. A lényeges pont az, hogy ebben az esetben nem a jövedelem számít, hanem hogy a járulékokat minimum a minimálbér 30%-a után meg kell fizetni, akkor is, ha a munkabér nem éri el a minimálbér 30%-át. Ez jelenleg havi 37 107 Ft államnak befizetendő járulékot, adót jelent az érvényben lévő jogszabály[1] szerint.
[1] 2019. évi CXXII. törvény - a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről" szóló törvény 27. §-a (2) és 6. § (1) bekezdés a) pontja és fejezete