Ingatlan, mint befektetés – Tippek, információk és még valami, amit mindenképpen el kell olvasnod
Azt is mondhatnánk, hogy lerágott csont ez a téma, de nem így van. Naponta nem egy, hanem több száz ingatlan cserél gazdát azért, mert valaki befektetési céllal vesz ingatlant. Természetesen lesznek a cikknek általános tartalmai, amiről már hallhattál. Bár a spanyolviaszt nem találom fel a cikkben, az biztos, hogy érdemes lesz elolvasnod minden mondatát, mert vagy újat mondok, vagy meggyőzlek abban, amit amúgy is tudsz, de legalább motiválni foglak, hogy lépj. Vágjunk is bele!
Kockázat
A stabil hozam (kiadásra értem) mellett érdemes szót ejteni az ingatlan befektetés kockázatára is. Átlagosan 7-10% hozamot tudunk elérni egy ingatlanon, amennyiben azt kiadjuk (folyamatos bevétel), de amennyiben hirtelen kellene nagyobb tőke, abban az esetben nem egy likvid befektetési termékről beszélünk, mivel a megfelelő áron nehéz értékesíteni, illetve több idő is kellhet hozzá. Bár érdemes más befektetési formákkal is összehasonlítani, de mindenképpen le kell írnom azt az információt, hogy a befektetési porfóliódban az ingatlan azért jó elem lehet, mert diverzifikáció (kockázatmegosztás) szempontból elengedhetetlen. Tudod régi mondás: “Tartsd a pénzed a következő háromban elosztva, és nem érhet meglepetés: aranyban, ingatlanban, értékpapírban.”
Ingatlan befektetés hozama
A hozamunk két lehetőségből származhat ingatlan esetében:
1. Bérbeadás (magánszemélyek esetén albérletről beszélek). Az olvasók többsége, mint magánszemély olvassa ezt a cikket, így nem az irodapiacról írok. Havi bevétel az albérletdíjból (hosszú távú kiadás), vagy Airbnb (rövid távú kiadás).
2. Ingatlan eladás (értéknövekedés) után járó hozam.
Egyéb (Minner) ötlet: Érdemes külföldi egyetemistákra építeni. Bár ez az első ponthoz tartozik, mivel nekik adod bérbe a lakást. Tehát az ötlet az, hogy külföldi diákoknak adod ki a megvásárolt, felújított, berendezett lakást. Ehhez hasonló réspiacokat érdemes keresned, és kiaknáznod.
Befektető vagy? Biztos?
Tegyük tisztába egy-két fontos dolgot. Ha te ingatlan befektetéssel akarsz foglalkozni, akkor az nem pár órás munka lesz. Nem arról szól, hogy rövid időn belül vásárolsz, kiadod, eladod….. Hanem tervezéssel, körültekintéssel, átgondolt stratégiával kell a befektetésre szánt ingatlanokat kezelni. Oda kell tenni magad! Kutatni, keresni, és ahogy már említettem tervezni.
Tévhit!: Több helyen olvastam azt a téves gondolatot, hogy a saját ingatlan vásárlása nem befektetés. Dehogynem! Főleg abban az esetben, ha most éppen albérletben laksz.
Miből?
Biztosan hallottad, hogy a mások pénze mindig jobb. Érdemes megfogadnod azt a tanácsot, hogy nem szabad elvetned a hitel lehetőségét. Ha meg tudsz venni 1 lakást készpénzből, akkor jobb ötlet, ha veszel kettőt, és mindegyikhez hitelt is veszel fel. Tervezés! Ahogyan azt már említettem nem egy átlagos ingatlan befektetőnek kell lenned, hogy kimaximalizáld a leendő hozamod, hanem igenis oda kell tenned magad, számolnod, kalkulálnod. És meglátni a lehetőségeket. Lásd következő bekezdésben!
Ötlet – Keresd a lehetőségeket!
Ha előre tudtad volna, hogy Kecskemétre jön a Mercedes gyár, akkor vásároltál volna a környéken ingatlanokat, hogy azokat később kiadd? Naná! Keresni kell az ilyen lehetőségeket.
- Figyeld a pályázatokat, önkormányzati híreket!
- Építsd üzleti kapcsolatokat, növeld kapcsolati tőkédet, hogy megtaláld a lehetőségeket!
- Nézz utána a városfejlesztési irányoknak, terveknek! Érdemes lesz olvasnod a száraz jegyzőkönyveket, testületi gyűléseket figyelni… Szerencsére a napirendi pontokat előre lehet tudni.
- Hamar rááll a gondolkodásod (agyad) a keresésére, majd meglátod.
- Érdemes sokat mozgolódnod az ingatlan expokon, kiállításokon, eseményeken, mert el-el csíphetsz információkat, amikből később profitálhatsz. Illetve érdemes ingatlan szakértőkkel, kivitelezőkkel beszélgetni.
Profitálni akarsz az ingatlanpiacból? Erre gondoltál már?
Mivel eljutottál eddig a részhez biztosan érdekel az ingatlan befektetés. Tudod a Minner mindig több szempontból is megközelíti a dolgokat. Mi lenne ha azt mondanám, ha már ingatlanpiac, akkor nyiss ingatlan irodát?! Egy franchise elindításához még több tízmillió sem kell, 5-7 millió forintból már egy jó ingatlanirodát is tudsz nyitni, tudtam meg a Duna House-tól. (Én azt hittem több kell hozzá.) Tehát ennyivel máris más formában tudsz profitálni az ingatlanpiacból, és közben a saját ingatlan portfóliódat is építheted.
Forrás: minner.hu