Befektetés a jövőbe - Fiatalok otthonteremtési lehetőségei
Albérlet vagy lakásvásárlás?
Albérlet vagy saját lakás? Hamarosan aktuális lehet a kérdés sok ezer fiatal számára, akik új városban kezdik meg új életüket, tanulmányaikat idén ősztől, vagy esetleg pályakezdőként először próbálnak szerencsét a munka világában. Milyen lehetőségei lehetnek ma a fiataloknak az otthonteremtésre, lakhatásra? Erre keresték a választ a Credipass és a Duna House szakértői, akik górcső alá vették a fővárosi ingatlan- és albérlet árakat, valamint kiszámolták és utánajártak annak is, hogy megérheti-e a saját ingatlan vásárlása a jelenlegi támogatási rendszerben?
Február 15-én, vagyis múlt csütörtökön lejárt a felsőoktatási intézményekbe történő jelentkezés határideje. A leendő egyetemistáknak eddig az időpontig kellett megjelölniük, hogy mely egyetemeken, főiskolákon, mely szakokra szeretnének bekerülni. Bár a ponthatárok kihirdetésére csak nyár közepén kerül sor, az idén felvételiző gólyáknak és szüleiknek, már most érdemes elgondolkodni a lakhatás kérdésén. Megpályázzák a rendelkezésre álló, szabad kollégiumi férőhelyeket vagy albérletet tartanának-e fenn az egyetemi évek alatt, esetleg inkább ingatlanvásárlásra fordítják megtakarításukat? És mi a helyzet a pályakezdő fiatalokkal, akik új városban helyezkednek el, vagy esetleg pár éves munkaviszony után rászánják magukat a saját lakás vásárlásra, hitelfelvételre?
A Duna House 2023-as értékesítési adatai alapján elmondható, hogy a nagyobb egyetemvárosok közül a legköltségesebb a fővárosban (879 ezer Ft/m2) ingatlant vásárolni, ezután Debrecen következik 614 ezer Ft/m2-vel, majd pedig harmadik helyen Szeged ingatlanpiaca áll, ahol 599 ezer forint a négyzetméterenkénti átlag. Az idei évi januári statisztika alapján, Budapest belvárosában átlagosan 1 millió forint feletti összegbe került négyzetméterenként az ingatlanvásárlás, ezzel azonos volt az árszint a használt téglaépítésűek esetében a budai oldalon is, Pesten 806 ezer forint volt az átlag.