A fiatalabbak kevésbé érzik rabszolgaságnak a hitelfelvételt
15 év alatt reálértéken több mint egyharmadra mérséklődött a nettó átlagbérhez viszonyított átlagtörlesztő
A Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetsége (FPKOSZ) 2024. őszi felmérése szerint a 18-30 év közöttiek nyitottabban gondolkodnak a hitelfelvételről. A Credipass a szövetség tagjaként elemzéssel támasztja alá, hogy Magyarországon 2009 óta, egy akkor felvett, fix kamatozású konstrukció esetében jelentősen csökkent az átlagos törlesztőrészletek nettó átlagbérekhez viszonyított reálértéke, így a hitelfelvétel is egyre inkább a hosszú távú pénzügyi stabilitás eszközévé válhat.
Az FPKOSZ 1250 fő megkérdezésével végzett, nem reprezentatív felmérése érdekes jelenségre világít rá: a megkérdezettek között a 18-30 éves korosztály tagjai kevésbé érzik köznyelven szólva „adósrabszolgaságnak” a hitelfelvételt (55%-uk nem tartja annak), míg korosztálytól függetlenül az összes válaszadó mindössze 41%-a tartozik ide.
Ebből fakadóan a fiatalabbak 38%-a alapos megfontolás és utánajárás után a piaci, azaz nem támogatott hitelek felvételétől sem zárkózik el, míg 20%-uk inkább a támogatott hitelek felé hajlik.
Körükben ráadásul a bankokba vetett bizalom is magasabb: 60%-uk nem ért egyet azzal az állítással, hogy a pénzintézetek bármikor módosíthatják az akár végig fix hitelek feltételeit (szemben a 49%-os teljes sokasággal).