„A IV., X., XIV., XV., XVI., XVII., XVIII., XIX., XX., XXI., XXII. és XXIII. kerületekben az átlagos négyzetméterár 1-1,5 millió forint között mozog, így ezek reális célpontok lehetnek az árplafon alá eső új lakások kereséséhez” – mondta Szegő Péter, a Duna House vezető elemzője. Hozzátette: „Ezek közül a X. és a XIV. kerületekben az árak még alacsonyabb sávban mozognak, miközben mindkét városrészben 1000-1000 feletti új építésű kínálat áll a vevők rendelkezésére. Bár a projektkínálat elsőre bőségesnek tűnhet, ezekben a kerületekben is jellemző a gyors értékesítés, így érdemes időben lépni és a legmegfelelőbb pénzügyi konstrukciók miatt szakértő segítségét is kikérni.”
AGGLOMERÁCIÓ: TÖMEGKÖZLEKEDÉS KÖZELÉBEN ÉRDEMES NÉZELŐDNI
A budapesti agglomeráció településein még jó eséllyel találni olyan új építésű ingatlanokat, amelyek beférnek a meghatározott árhatár alá. Például Dunakeszin, Gödöllőn, Vecsésen, Szigetszentmiklóson vagy Érden kínálnak aktuálisan olyan projekteket, ahol a négyzetméterár nem éri el a 1,5 milliós plafont.
„A jó közlekedésű, vasúttal vagy HÉV-vel elérhető települések egyértelműen előnyt élveznek. Ráadásul az ilyen lokációkban található ingatlanok értéke a trendek szerint jobban tartja magát hosszabb távon is” – mondta Szegő Péter.
A vidéki megyeszékhelyek közül Szeged, Debrecen, Pécs, Nyíregyháza, Kecskemét és Székesfehérvár emelkednek ki olyan városrészekkel, ahol az új lakások jellemzően 1-1,4 millió Ft/m² árkategóriában mozognak.
Ezekben a városokban jelenleg még nagyobb a választék, viszont kisebb a verseny, sőt az új beruházásoknál egyre gyakrabban alkalmazkodnak a vásárlók hitellehetőségeihez is.
„Az induló projekteknél a fővárosban és vidéken is induláskor gyakran kínálnak kedvezőbb négyzetméterárakat, már csak ezért is érdemes lehet akár a fejlesztés korai szakaszában érdeklődni” – tanácsolja a szakértő.