Nem kérdés a népszerűség, de tény, hogy fogy a lendület
Az MNB legfrissebb adatai szerint 2019 júliusa, vagyis a Babaváró támogatás indulása óta már csaknem 2 553 milliárd forintnál jár a kedvezményes hitellehetőség keretén belül kihelyezett összeg, amelynek megközelítőleg a negyedét a járvány sújtotta 2020-as évben igényelte a magyar lakosság, szintén jelentős részét, 22%-át pedig 2021-ben. Az újdonság varázsa és a népszerűség fokozatosan kezdett alábbhagyni, ahogy azt a 2022-es év adatai is alátámasztják, amikor is a teljes év alatt volt akkora az érdeklődés a konstrukció iránt, mint az indulás évében, két negyedév leforgása alatt összesen.
A támogatás első verziójának kihirdetésekor a kedvezményes hitellehetőség mindössze 2,5 éven keresztül, vagyis 2022. december 31-ig állt volna rendelkezésre, azonban 2023-ban az igénylési határidő meghosszabbítása, majd a szabályok szigorítása és a jogosultak körének szűkítése következett, jövőre pedig tovább csökken majd az igénylési feltételeknek eleget tevők csoportja és így a várható volumen is. A hosszabbítás óta, a 2023-as év során 270 milliárd forint értékben vették igénybe a Babavárót, idén szeptemberig pedig közel 185 milliárd forint támogatott hitelt helyeztek ki a pénzintézetek, ami a 2023-as év azonos időszakának eredményéhez (167,9 milliárd Ft) képest 10%-os emelkedést jelent.
A volumen növekedett, a konstrukció iránti kereslet pedig tartja a tavalyi szintet. A Credipass adatai szerint az idei év első három negyedévében Babaváró támogatást igénylők 95%-a a 2024-től emelt összegű, maximális, 11 millió forintos konstrukciót igényelte, és ugyanez igaz az előző év azonos időszakára is, amikor az ügyfelek 95%-a döntött az akkor még 10 millió forintos igényelhető maximum mellett. A pénzügyi közvetítő által tapasztalt trendből kiindulva nincs számottevő különbség a két év vizsgált időszakának eredményei között, hiszen feltételezve, hogy a legtöbb igénylő kimaxolja az első baba érkezése után kamatmentessé váló támogatás összeghatárát, akkor a két évben szinte azonos, 16 800 körül alakult az igénylő családok száma.
A gyermeket tervezők körében kedvelt támogatás felhasználási módjai közül továbbra is a lakáscél vezeti a sort: ingatlanvásárlást, -felújítást, -korszerűsítést vagy -bővítést a közvetített összeg 89%-ban jelöltek meg az ügyfelek, de tavalyhoz képest megduplázódott a korábbi, kedvezőtlen kamatozású banki hitelek kiváltására fordított, illetve a gyermekük részére indított megtakarítások összege is a Credipass, a Duna House hitelközvetítőjének adatai alapján.